Бібліографічні відомості про життя Мічуріна Івана Володимировича

Мічурін Іван Володимирович

Іван Володимирович Мічурін (15 (27) жовтня 1855 (18551027), невеликий маєток Вершина біля села Довге Пронского повіту Рязанської губернії, нині село Мичуровка Пронского району Рязанської області, — 7 червня 1935, місто Мічурінськ Тамбовської області) — російський біолог і селекціонер, автор багатьох сортів плодово-ягідних культур, доктор біології, заслужений діяч науки й техніки, почесний член АН СРСР (1935), академік ВАСХНИЛ (1935). Нагороджений орденами Св. Ганни 3-й ступеня (1913), Леніна (1931) і Трудового Червоного Прапора. Три прижиттєвих видання зборів творів

Прадід И. В. Мічуріна Іван Наумович і дід Іван Іванович Мічуріни були дрібнопомісними дворянами й учасниками Вітчизняної війни 1812 року. И. В. Мічурін продовжив сімейну традицію, оскільки не тільки його батько, Володимир Іванович, але й дід, Іван Іванович, а також прадід, Іван Наумович, жваво цікавилися садівництвом і зібрали багату колекцію плодових дерев і бібліотеку сільськогосподарської літератури

«У чи силу спадкоємної передачі мені від діда (Івана Івановича), що поклало багато особистих праць при розведенні великого саду…: у Рязанській губернії, або бути може ще від прадіда (Івана Наумовича), теж відомого садівника, що жив у Калузькій губернії, де дотепер існує кілька сортів груш за назвою Мічурінських, а, можливо, що й особистий приклад батька, що теж багато працював по розведенню свого саду, — сильно вплинув на мене ще в самому раннім дитинстві». — Мічурін, 1914 г.

Батько И. В. Мічуріна, Володимир Іванович, одержав домашнє утворення. Він служив на Тульському збройовому заводі ім. Петра Першого як приймальник зброї. Вийшов у відставку в чині губернського секретаря, і оселився у своєму маєтку «Вершина» (при селі Юмашевка, Пронского повіту, Рязанської губернії), де займався садівництвом і бджільництвом

Він був пов’язаний з Вільним економічним суспільством, з якого одержував літературу й насіння сільськогосподарських культур. У зимовий і осінній час Володимир Іванович навчав грамоті селянських дітей у себе будинку

Мати Марія Петрівна, що відрізнялася слабким здоров’ям, занедужала гарячкою й умерла в тридцатитрехлетнем віці, коли И. В. Мічуріну було чотири роки від роду

В. Б. Говорухина й Л. П. Перегудова затверджують, що Іван Володимирович Мічурін народився сьомим по рахунку дитиною, а його брати й сестри вмерли ще дітьми

Хлопчик займався з батьком садом, пасікою, посадками й щепленнями. У восьмирічному віці в досконалості вмів робити окулірування, копулировку й аблактировку рослин

У дитинстві, якщо не вважати рідких екскурсій до руїн татарської міцності на околицях Юмашевки, його часто бачили в саду й у ставка, у заняттях рибним ловом, він виділявся від однолітків жагучою любов’ю до занять срастениями.

Навчався спочатку будинку, а потім у Пронском повітовому училищі Рязанської губернії, присвячуючи вільний і канікулярний час роботі в саду. 19 червня 1872 р. закінчив Пронское повітове училище, після чого батько готовив сина за курсом гімназії до надходження в Петербурзький ліцей

У цей час батько зненацька занедужав. Н. А. Макарова затверджує, що він ушкодився розумом і перебував на лікуванні Врязани.

Маєток був закладений і пішло за борги. Дядько, Лев Іванович, допоміг Мічуріну визначитися в Рязанську губернську гімназію. Тітка, що випробовувала матеріальні труднощі, Тетяна Іванівна, що також увлеченно займалася садівництвом, взяла на себе турботу про Івана Володимировичі

Мічурін був виключений з гімназії в 1872 році за «нешанобливість до начальства». А. Н. Бахарев у біографічній довідці в книзі Мічуріна затверджує, що приводом до виключення був випадок, коли, здороваючись на вулиці з директором гімназії, гімназист Мічурін «через сильний мороз і хворобу вуха не встиг зняти перед ним шапки», тоді як дійсною причиною він називає відмову дядька, Лева Івановича, дати хабар директорові гімназії Оранскому.

В 1872 р. Мічурін перебрався в м. Козлов (згодом Мічурінськ), околиці якого він не залишав надовго практично до кінця життя

Наприкінці 1872 р. И. В. Мічурін одержав місце комерційного конторника товарної контори станції Козлов ( Рязано-Уральська залізниця, пізніше — станція Мічурінськ, Московско-Рязанської залізниці), з окладом 12 рублів на місяць і 16-вартовим робітником удень.

В 1874 р. Мічурін обіймає посаду товарного касира, а потім і одного з помічників начальника тої ж станції. За твердженням біографа А. Бахарева, посада помічника начальника станції Мічурін втратив через конфлікт («їдкого глузування») з начальником станції еверлингом.

З 1876 по 1889 р. Мічурін — монтер годин і сигнальних апаратів на ділянці залізниці Козлов — Лебедян.

В 1874 р. женився на Олександрі Василівні Петрушиной, дочки робочого винокурного заводу

«Одружений 28 серпня 1874 р. на міщанці м. Козлова Олександрі Василівні Петрушиной, що народилася в 1858 році. Від цього шлюбу маю двох дітей: сина Миколи, що народилося в 1876 р., і дочка Марію, що народилася в 1877 р.». — И. В. Мічурін у відповіді на запит департаменту землеробства, 10 листопада 1911 г.

Маючи недолік засобів, Мічурін відкрив у місті, при своїй квартирі, годинну майстерню. За твердженням А. Бахарева, «після повернення із чергування Мічуріну доводилося сидіти далеко за північ, займаючись лагодженням годин і ремонтом різних приладів».

Вільний час И. В. Мічурін присвятив роботам зі створення нових сортів ягідний^-ягідних-ягідні-плодово-ягідних культур

В 1875 році він узяв під оренду за 3 рублі на місяць міську садибу, що пустує, на околицях м. Козлова площею 130 кв. сажнів (близько 500 кв. метрів) «з невеликою частиною запущеного садка», де почав проводити досвіди по селекції рослин

Там він зібрав колекцію плодово-ягідних рослин в 600 із зайвим видів. «Незабаром орендована мною садиба, — писав він, — настільки переповнена була рослинами, що далі не було ніякої можливості вести на ній справа».

«Протягом 5 років нема чого й думати про придбання землі. І витрати по можливості треба скорочувати до крайніх меж. А після продажу частини щеплень і дичок, на шостому (тобто в 1893 р.) приблизно 5 000 шт., на суму 1000 рублів (тобто по 20 копійок), можна придбати й землю, огородити її й засадити… Посадити між дерев і по заборі. Уважаючи по 4 вершків на кожну рослину, можна протриматися три роки». — И. В. Мічурін, у своєму щоденнику за 1887 г.

На початку осіни Мічурін переходить на квартиру в будинку Лебедєвих, на Московській вулиці, із садибою й садом. За свідченням сучасника Мічуріна И. А. Горбунова, через два роки Мічурін придбав за допомогою банку цей будинок із садибою, що він відразу заклав через відсутність засобів і більших боргів на 18 лет

На цій садибі Мічурін вивів перші сорти: малина Комерція (сіянець Колосальної Шефера), вишні Гриот грушоподібний, Мелколистная напівкарликовий, Родюча й міжвидовий гібридний сорт вишні Врода півночі (вишня Владимирська рання х черешня Винклера біла). Сюди він переніс всю колекцію садових рослин із садиби Горбунових. Але через кілька років і ця садиба виявилася переповненою рослинами

На початку осіни 1887 р. Мічурін довідався, що священик приміської слободи Панское, Яструбів, продає ділянку землі в семи кілометрах від міста в слободи Турмасово, під «Кручью», на березі ріки Лісової Воронеж

З 12? десятин (близько 13,15 га) ділянки в справу могла піти лише половина, тому що інша половина була під рікою, обривом, чагарником і прочим неудобьем, однак Мічурін виявився дуже задоволений ділянкою

Через недостачу засобів угода затяглася до лютого 1888 р. А. Бахарев затверджує, що «Вся осінь і більша частина зими 1887—1888 р. пішли на пропасне добування грошей при непосильному, що доходили до знемоги, праці».

26 травня 1888 р. покупка землі відбулася, після чого в розпорядженні Мічуріна залишилося 7 рублів і більші борги під заставу половини землі. Через недостачу засобів рослини з міської ділянки члени родини Мічуріних носили за 7 км на своїх плечах. Оскільки на новій ділянці не було будинку, ходили за 14 км пішки, і два сезони жили вшалаше.

Роботу монтером Мічурін був змушений продовжувати ще один рік. З 1888 р. ця ділянка біля слободи Турмасово став одним з перших у Росії селекційних розплідників. Згодом це — центральна садиба радгоспу-саду їм. И. В. Мічуріна, із площею в 2500 га садів з мічурінським сортиментом

В 1893—1896 р., коли в розпліднику в Турмасово вже були тисячі гібридних сіянців зливи, черешні, абрикоса й винограду, Мічурін переконується в безуспішності методу акліматизації шляхом щеплення, і робить висновок, що ґрунт розплідника — потужний чорнозем, — є жирною й «балує» гібриди, роблячи їх менш стійкими до спустошливого для теплолюбних сортів «російській зимі».

В 1900 р. Мічурін переніс насадження на ділянку з більше бідними ґрунтами «для забезпечення „спартанського“ виховання гібридів».

Понравилась статья? Поделиться с друзьями: